PARDUS

Page tree

Pardus 2017.2 XFCE ve DDE sürümlerinde root yetkisini kullanabilir miyiz? Eğer kullanılıyorsa kullanım adımları nasıldır?Pardus kurulumu sırasında oluşturmuş olduğunuz kullanıcıya öntanımlı olarak sudo yetkisi verilir. Bu kullanıcı ile işlem yaparken, terminalden komutların başına sudo komutunu eklerseniz yetkili kullanıcı gibi işlem yapmış olursunuz. Sudo kullandığınızda sadece ilgili komutları root yetkisi ile çalıştırmış olursunuz. Böylece gerçekten gerekmeyen komutların da root yetkisi ile çalıştırılması önlenmiş olur. Bu nedenle sudo ile işlem yapmak genellikle doğrudan root kullanıcısı ile işlem yapmaktan daha güvenli kabul edilir.

Ne yaptığınızı biliyorsanız ve kendinizden eminseniz "sudo su -" komutu ile terminalden root kullanıcısına geçiş yapabilirsiniz. Bu komuttan sonra "exit" yazana kadar vereceğiniz komutlar root yetkisi ile çalışacaktır. Böylece her komutta "sudo" kullanmanıza gerek kalmaz.

Örnek: (Normal kullanıcı için)

$ sudo chmod +x dosya.py

veya (root olarak terminalden işlem yapmak için)

$ sudo su -
# chmod +x dosya.py

Bilgisayarınızda sürekli olarak root kullanıcısı ile işlem yapmanız güvenlik açısından tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak parola giriş ekranlarında kullanıcı adını: root parolasını da kurarken vermiş olduğunuz parola şeklinde girerek root olarak oturum açabilirsiniz.

root parolanızı bilmiyorsanız, kurulum sırasında kullandığınız normal kullanıcı hesabınız ile giriş yaptıktan sonra terminal açarak aşağıdaki komutları girip root parolanızı yeniden belirleyebilirsiniz:

sudo passwd root
İlişkili makaleler