PARDUS

Page tree

Pardus 21 GNOME sürümü için sisteme yeni kullanıcı ekleme işlemleri anlatılmaktadır.

Kaynak: https://gonullu.pardus.org.tr/pardusta-yeni-kullanici-nasil-olusturulur/GNOME masaüstü ortamında yeni kullanıcı oluşturmak

İlk olarak, öntanımlı olarak sol üstte bulunan Uygulamalar menüsünün altında bulunan Ayarlar’a tıklayın. 

Açılan pencerede sol tarafta Kullanıcılar menüsünü bulun.

Ayarların değiştirilebilmesi için kimlik doğrulaması gerekir. Sağ üst tarafta bulunan Kilidi Aç… düğmesine basın ve açılan kutucuğa parolanızı girerek kimliğinizi doğrulayın. Kimlik doğrulama işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir görüntü görülmelidir:

Sol üst tarafta beliren Kullanıcı Ekle… düğmesine tıklanarak yeni kullanıcı oluşturma işlemlerini başlatılır.

Standart hesap türünde yalnızca bütün sistemi ve kullanıcıları etkileyebilecek eylemler (paket kurma, kaldırma, sistem ayarlarını değiştirme vb.) kısıtlanmıştır. Normal kullanımda herhangi bir kısıtlama yoktur. Yönetici ise sistem üzerinde tam yetkiyle donatılmış hesap türüdür. 

Oluşturmak istenilen kullanıcının tam adını ilgili alana girdikten sonra otomatik olarak oluşturulan kullanıcı adlarından birini seçebilir veya kendiniz bir kullanıcı adı yazabilirsiniz. Otomatik oluşturulan kullanıcı adlarının tümünü görmek için yandaki aşağı ok işaretli düğmeye basın.

Oluşturmak istediğiniz kullanıcının parolasını kendisinin belirlemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk seçenek seçili bırakılarak devam edilmelidir. Eğer oluşturacağınız kullanıcının parolasını kendiniz belirlemek istiyorsanız, ikinci seçeneği seçerek ilgili alanlara belirlediğiniz parolayı girebilirsiniz.

Tüm bilgileri girdikten sonra sağ üstte bulunan Ekle düğmesine basın.

Yeni kullanıcı sisteme eklendi. Hesap ayarları bu ekrandan düzenlenebilir.İlişkili makaleler