PARDUS

Page tree

Gereksinimler

  • Pardus işletim sistemi
  • CPU’nun (İşlemcinin), sanallaştırma desteğinin olması
  • sudo yetkisiyle komut yürütecek root olmayan kullanıcı
  • İnternet bağlantısı

Apt Update komutu

Depo önbelleğini yenileyecek ve Pardus sistemimizin önceden kurulu paketlerini güncelleyecek sistem güncelleme komutunu başlatmak için Apt paket yöneticisini kullanın.

sudo apt update && sudo apt upgrade

Sanallaştırma desteğini kontrol edin

KVM kurulumu için daha ileri gitmeden önce öncelikle sistem BIOS' unda CPU sanallaştırma özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edelim.

egrep -c '(vmx|svm)' /proc/cpuinfo

grep -E --color '(vmx|svm)' /proc/cpuinfo


Sanallaştırmanın etkin olup olmadığını doğrulamak için yukarıdaki komutları çalıştırdığınızda çıktı sıfırdan büyük olacaktır. Değilse, önce sisteminizi yeniden başlatmanız ve sistem BIOS' una girmeniz gerekir.

Sanallaştırmayı etkinleştirin ve ardından işletim sistemine ön yükleme yapın; burada aynı işlemi onaylamak için yukarıdaki komutu tekrar çalıştırın.

İlk komut çıkışı sıfırdan büyük olacaktır; bu, 1, 2, 6 veya 8 olabileceği anlamına gelir. Dolaysıyla sistem sanallaştırmayı destekler.

İkinci komutu kullanarak CPU' nuz hakkında bilgi alacaksınız; ister Intel ister AMD olsun. Kırmızı renkli çıktı metni VMX ise Intel, SVM ise AMD anlamına gelir.QEMU / KVM ve Libvirt' i Pardus’ a yükleyin:

Sunucunun veya bilgisayarın sanallaştırmayı desteklediğini doğruladıktan sonra KVM'yi kolayca kurmak için APT paket yöneticisini kullanabiliriz.

En iyi şey, Pardus’ umuza herhangi bir üçüncü taraf deposu eklememize gerek olmamasıdır. Pardus’ un yerleşik bir özelliği olduğundan onu kolayca kurabiliriz.

sudo apt install qemu-kvm libvirt-clients libvirt-daemon-system bridge-utils virtinst libvirt-daemon


KVM hizmetini başlatın ve etkinleştirin:

sudo systemctl enable --now libvirtd

İşte bu kadar KVM, Pardus bilgisayar ve sunucularınızda…


Virt Manager Kurulumu

Virt Manager libvirt aracılığıyla, tek kütüphane ile KVM, XEN, LXC vb birden fazla sanallaştırma platformunu yönetebilen bir uygulamadır.

Uygulama çalışan alanların canlı performanslarının ve kaynak kullanım istatistiklerinin özet bir görünümünü sunmakla birlikte, çeşitli yönetim araçları ile yeni alanların oluşturulması, kaynak ayırma ve sanal donanımın yapılandırması gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir.


Kurulum Adımları:

Konsol açılarak aşağıdaki komutu yazmanız paketin kurulumu için yeterli olacaktır. (Debian paket yöneticisi için)

sudo apt install virt-manager

Paket kurulumu bittikten sonra, konsol üzerinden virt-manager ile veya arayüzden Sanal Makine yöneticisi' ni açarak arayüze ulaşabilirsinizDosya Menüsü / New Virtual Machine seçimi ile sanal makine kurulumuna başlanır.


  • Açılan pencereden kurulum yönergelerini adım adım takip edelim.

  • İlk gelen ekranda iso dosyasını hangi yöntemle kurmak istenildiği belirtilmelidir.

  • Döküman iso dosyasından direk kurulum üzerine devam etmektedir. Seçimi değiştirerek de kurulum mümkündür.Kurulum dosyasının adresi gösterilir.


Sanal makineye ayrılacak Ram ve CPU değerleri bu alanda belirlenmelidir.


Disk boyutu belirlenir.


Makine ismi ve Network seçimi yapılır.


Sanal ağ seçimini aktif ederek kurulumu bitir demeniz gerekmektedir.


Görseldeki gibi bir hata almanız durumunda servisi/makineyi yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.


Makine yeniden başladıktan sonra uygulama üzerinden kuruluma geçebilirsiniz.

İhtiyaç olması halinde kurulum adımlarını https://www.pardus.org.tr/pardus-kurulum-kilavuzu/ adresindeki kurulum kılavuzundan takip edebilirsiniz.Makine açıldıktan sonra Görünüm/Detaylar seçimi ile tüm detaylara ulaşabilir, konfigürasyonları gerçekleştirilebilir.


Katkılarından dolayı Mert Gör' e teşekkür ederiz.


  • No labels