PARDUS

Page tree

Skip to end of metadata
Go to start of metadata
  1. Pardus kurulum dosyalarına https://www.pardus.org.tr/surumler/ adresinden ulaşılabilir ve indirilebilir. 
  2. Kurulum (ISO) dosyası indirildikten sonra, bu dosyanın uygun boyuttaki bir USB belleğe bilgisayarı açmaya uygun (bootable) biçimde yazılması gerekmektedir.
  3. Bu işlem için Pardus ekibi tarafından geliştirilmiş olan PiW yazılımı  https://www.pardus.org.tr/pardus-usb-olusturma/ adresindeki yönergelerde yer alan şeklide kullanılabilir. 
  4. Ayrıca https://unetbootin.github.io, https://rufus.ie, http://www.isotousb.com adreslerindeki bilgisayarı açabilen USB hazırlama yazılımları da kullanılabilmektedir.
  5. Bu yöntemlerle Pardus çalıştırmaya ve kurulum yapmaya uygun (bootable) bir USB bellek elde ettikten sonra hazırlamış olduğunuz USB belleği bilgisayarın uygun USB portuna yerleştirerek ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak kullanabilirsiniz.
  6. Eğer ilk denemenizde bilgisayarınızı harici medyadan açmada başarı sağlayamazsanız (bilgisayarınızın mevcut yapılandırmasına da bağlı olarak) bilgisayarınızın DVD, USB gibi harici bir kurulum ortamlarından başlatılabilmesi için bilgisayarınızın açılışı sırasında BIOS/EFI ekranlarında genellikle "Boot Menu" şeklinde belirtilen açılış seçeneklerinin görünmesi için ESC, F1, F2, F8, F9 or F10, F11, F12, DEL gibi bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişen kısayol tuşlarından birisine basmanız gerekebilir. Doğru kısayol tuşunu bulamadı iseniz kullanım kılavuzuna veya bilgisayar üreticinizin konuyla ilgili dokümanlarına başvurabilirsiniz.
  7. Sisteminiz hazırladığınız USB bellekten açıldıktan sonra, Pardus kurulumu için https://www.pardus.org.tr/pardus-kurulum-kilavuzu/ adresindeki adımları takip edebilirsiniz.


www.isotousb.com

  • No labels