PARDUS

Page tree

Öncelikle elinizde Pardus kurulum kalıbının ve minimum 4 GB boyutunda bir USB disk sürücünün bulunması gerekmektedir.

Pardus kurulum kalıplarına (ISO) https://www.pardus.org.tr/surumler/ adresinden ulaşılabilir ve indirilebilir. 

Kurulum kalıbı (ISO) dosyası indirildikten sonra, bu dosyanın uygun boyuttaki bir USB belleğe bilgisayarı açmaya uygun (bootable) biçimde yazılması gerekmektedir.

Windows, Mac OS ve farklı Linux dağıtımları için ayrı ve detaylı anlatımların bulunduğu https://gonullu.pardus.org.tr/pardus-usb-kurulum-medyasi-nasil-hazirlanir/ belgesinde bulunan talimatları uygulayarak sağlıklı bir Pardus USB kurulum medyası elde edebilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen belgede anlatılan yöntemlerle Pardus kurulumu yapmaya uygun (bootable) bir USB bellek elde ettikten sonra hazırlamış olduğunuz USB belleği Pardus kurulumu yapılmak istenen bilgisayarın USB portuna yerleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak kullanabilirsiniz.

Eğer ilk denemenizde bilgisayarınızı harici medyadan başlatamadıysanız (bilgisayarınızın mevcut BIOS yapılandırmasına bağlı olarak) bilgisayarınızın DVD, USB gibi harici bir kurulum ortamından başlatılabilmesi için boot ayarlarının değiştirilmesi gerekebilir.

Bunun için bilgisayarınızın açılışı sırasında BIOS/EFI ekranlarında genellikle "Boot Menu" şeklinde belirtilen açılış seçeneklerinin görünmesi için ESC, F1, F2, F8, F9 or F10, F11, F12, DEL gibi bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişen kısayol tuşlarından birisine basmanız gerekebilir. Doğru kısayol tuşunu bulamadı iseniz bilgisayarınızın kullanım kılavuzuna veya bilgisayar üreticinizin konuyla ilgili çevrimiçi belgelerine başvurabilirsiniz.

Pardus kurulumu için https://www.pardus.org.tr/pardus-kurulum-kilavuzu/ adresindeki adımları takip edebilirsiniz.


www.isotousb.com

  • No labels