PARDUS

Page tree

Wine; Linux, Mac OS ve Android gibi işletim sistemleri üzerinde çeşitli Windows uygulamalarının çalıştırılmasını sağlayan bir uygulama katmanıdır. Wine’ın açılımı “Wine Is Not an Emulator” yani “Wine bir emülatör değildir” şeklindedir. Wine bir emülatör değildir, çünkü bolca ters mühendislik çabası ve Windows yorumlayıcılarının (API) sıfırdan yazılması sayesinde artık “bir uygulama katmanı” olmuştur.

Wine, “.exe, .msi” gibi Windows ortamlarında kullanılan uzantılı kurulum dosyalarını açıp çalıştırabilir. Basit bir örnekle, Windows işletim sistemi için üretilen ancak Linux sürümü bulunmayan bir uygulama varsayalım (Örn: WinRAR). Wine kurulu olduğu zaman, içerisinde bulunan ve .exe uzantılarını açmaya yarayan .dll dosyaları (ya da küçük bir Windows sistemi) sayesinde bu tip uygulamaları çalıştırabilir, daha sonradan bize bu uygulamayı kullandırabilir. Portable (kurulumsuz) uygulamalarda dahi başarı gösterir. Neticede ortada .exe uzantılı bir uygulama bulunuyorsa, yüksek bir ihtimalle Wine bunu Pardus üzerinde çalıştırabilir.


Appimage ile kurulum için gerekli paketi buradan indirebilirsiniz.

Çeşitli dosya türlerini ilişkilendirme işlemini (birlikte aç aşamaları) otomatik yapan wine-appimage eklentisini de buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz paketi, Pardus ETAP yüklü tüm Faz1, Faz2, Faz3 akıllı tahtalarda da kurabilirsiniz.

...

Uçbirim ile kurulum

Aşağıdaki komutlar ile Wine’ı yükleyebilirsiniz;

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt update
sudo apt install wine wine64 wine32:i386


Bu işlemlerden sonra;


/home/$USER/.wine/drive_c/windows/system32/kernel32.dll

/home/$USER/.wine/drive_c/windows/syswow64/kernel32.dll


Bu iki dosyanın silinmesi gerekmektedir. Eğer çalıştırılmak istenen uygulama hâlâ çalışmıyorsa, konsolda wine program.exe şeklinde çalıştırıp hata çıktıları üzerinden sorun tespit ederek çözüm bulunabilir.

Framework hatalarını gidermek için mono eklentisi ve msi dosyasının kurulması gerekmektedir.

Eklentileri kurmak için aşağıdaki komutları girebilirsiniz:

sudo apt install winetricks
sudo apt install mono-complete
  1. wine-mono.msi isimli dosyayı indirin.
  2. Uçbirimde wine64 uninstaller komutunu çalıştırın. Bir diğer yöntem olarak, konsolda wine control komutunu çalıştırabilirsiniz.
  3. Yükle düğmesiyle ilk adımda indirilen dosya seçilir. Biraz bekledikten sonra işlemleri tamamlayacaktır.
  4. Exe dosyalarının çift tıkla açılması için uygulama üzerinde sağ tuş “Birlikte Aç” seçilir, buradan “Diğer Uygulama ile Aç…”a basılır.
  5. Açılan yerde öntanımlı olarak kullan seçeneği işaretlenir ve “Özel bir komut kullan:”a basılır.
  6. “wine” yazıp gelen listede wine seçilir ve aç denir.
  7. Artık uygulamaya çift tıklanarak uygulama açılabilir.

    Not: Uygulamanın bilgisayardaki tüm kullanıcılarda çalışması isteniyorsa, kurulum yapılan kullanıcı hesabındaki .wine dizini /etc/skel/ dizini altına kopyalanmalıdır. Bu aşamadan sonra eklenen her kullanıcıda bu dizin oluşturulacaktır.