PARDUS

Page tree

XFCE masaüstü ortamı, Pardus'ta öntanımlı olarak gelen masaüstü ortamlarında biridir. Sade, klasik, kurumsal ihtiyaçlara uygun ve düşük sistem gereksinimlerine sahip bir arayüzdür.

Öntanımlı olarak XFCE masaüstü ortamı kurulu gelen güncel Pardus sürümüne ulaşmak için https://www.pardus.org.tr/surumler/ adresine tıklayabilirsiniz.Pardus 21 XFCE


Farklı bir masaüstü ortamı kullanıyor ve XFCE arayüzünü denemek istiyorsanız veya masaüstü ortamı barındırmayan bir sürüm olan Sunucu sürümünde XFCE masaüstü ortamını kullanmak istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz.

Kurulum

Uçbirimi açarak aşağıdaki komutu girin. 

sudo apt install pardus-xfce-desktop

Eğer sisteminizde birden fazla masaüstü ortamı kuruluysa karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. XFCE'nin öntanımlı görüntü yöneticisi (display manager) lightdm'dir. Dilerseniz lightdm'i seçebilir veya halihazırda kullanmakta olduğunuz görüntü yöneticisini kullanmaya devam edebilirsiniz.

KDe kurulumu öncesi arayüz stil seçimi

Kurulum başarıyla tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.İlişkili makaleler


2 Comments

  1. Anonymous

    XFCE arayüzünü 17.4 sunucuda kullanmak mümkünmü

  2. Merhaba;

    Sunucu sürümünde arayüz bulunmaz, eğer sunucu olarak arayüz olan bir sürüm istiyorsanız doğrudan Pardus 17 kurulumunu gerçekleştirin. Fakat yinede sunucu üzerinde arayüz görmek istiyorsanız pardus-xfce-desktop paketini kurabilirsiniz.


    pardus-xfce-desktop/onyedi 2018.1.4 amd64

      Xfce based Pardus desktop